Jaki pierwszy rower dla dziecka?

Jaki pierwszy rower dla dziecka?

Jazda na rowerze to sama przyjemność. Pomaga rozwijać poczucie równowagi, koordynację ruchową i przede wszystkim pozytywnie wpływa na kondycję. Jednak by jak najwcześniej zaszczepić w dziecku bakcyla jazdy na rowerze trzeba bardzo umiejętnie dobrać mu pierwszy rower. Ważne jest, żeby miął odpowiedni rozmiar i wagę, no i oczywiście, żeby był bezpieczny. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając pierwszy rowerek dla swojej pociechy?

Kiedy kupić pierwszy rowerek?

Przyjmuje się, że najlepszy wiek na rozpoczęcie rowerowej przygody następuje około trzecich urodzin dziecka. Jednak to rodzice znają swojego malucha najlepiej i doskonale wiedzą, kiedy można rozpocząć zmagania z rowerem. Rower trzykołowy lub rower biegowy, odpowiednio dopasowane do dziecka, mogą okazać się odpowiednie już nawet rok lub półtora przed trzecimi urodzinami.

Rower trzykołowy, biegowy czy tradycyjny z doczepianymi kółkami?

Rower trzykołowy można spokojnie zakupić dziecku, które ma dwa lata, ważne by był stabilny, to znaczy miał odpowiednio szeroko rozstawione tylne koło. Warto też wybierać modele z pedałami i łańcuchem. Modele z pedałami przymocowanymi bezpośrednio do koło wymagają więcej wysiłku od dziecka i mogą źle wpływać na rozwój kolan.

Tradycyjny rower z doczepianymi kółkami, czyi czterokołowiec będzie odpowiedni raczej do dziecka trzyletniego. Ma tę zaletę, że bardzo łatwo można go przekształcić w rower dwukołowy. Jednak często dobrze się nim jeździ tylko na gładkich nawierzchniach, a pokonanie nierówności nie jest możliwe bez wsparcia rodzica. Ponadto, jeśli dziecko upodoba sobie jazdę z przechyłem na jedną stronę taki mode może powodować utrwalenie asymetrycznej postawy ciała.

Ostatni model rowerka, jaki można kupić małemu dziecku, to rowerek biegowy. Wygląda jak ten tradycyjny, ale jest pozbawiony pedałów. Z takim rowerkiem, o ile jest dobrze dobrany, poradzi sobie nawet półtoraroczny maluch. Wybierając rowerek biegowy należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość siodełka, powinno być ustawione tak, by dziecko swobodnie układało całe stópki po obu stronach rowerka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *