Kiedy szczepić dziecko?

Kiedy szczepić dziecko?

Okres pierwszych trzech lat życia to okres wielu obowiązkowych szczepień. Jest to niezwykle ważne. Szczepienia bowiem chronią nasze dziecko przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Jakie zatem szczepienia należy wykonać obowiązkowo?

Szczepienia w pierwszym roku życia

Plan szczepień jest niezwykle ważny. Nie można pominąć w nim żadnej szczepionki. Pierwsze szczepienie dziecko otrzymuje już w 24 godzinach życia. Jest to szczenienie przeciwko gruźlicy, a także szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Czas na kolejne obowiązkowe szczepionki do drugi miesiąc życia dziecka. W tym okresie dziecko szczepione jest przeciwko tężcowi, błonicy oraz krztuścowi. W tym okresie plan szczepień obejmuje także szczepienie przeciwko zakażeniom Hib oraz przeciwko WZW B. Kolejne szczepionki przyjmowane są w okresie 3 – 7 roku życia. To czas kiedy dziecko szczepione jest przeciwko polio oraz po raz kolejny przeciwko WZW B.

Plan szczepień w drugim roku życia

Początek roku życia dziecka to okres na szczepienia przeciwko odrze, śwince oraz różyczce. Między 16 a 18 miesiącem życia powtarzane są szczepienia przeciwko Hib oraz polio.

Szczepienia nieobowiązkowe

Obowiązkowe szczepionki to jednak nie wszystko. Oprócz szczepień obowiązkowych istnieje także szereg dodatkowych szczepionek, które obowiązkowe nie są. Jest to między innymi seria szczepień przeciwko pneumokokom oraz rotawirusom. Poza tym dziecko można także dodatkowo zaszczepić przeciwko ospie wietrznej. Po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia możliwe jest także zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *