ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie nieruchomości – od czego zależy jego wysokość?

Coraz więcej Polaków i Polek decyduje się na ubezpieczenie nieruchomości. Dość duża konkurencja wśród podmiotów na rynku ubezpieczeń i rosnący popyt na wykupienie takiego zabezpieczenia sprawia, że w ofertach można przebierać. Porównując oferty, warto wiedzieć, co ma finalny wpływ na wysokość ubezpieczenia.

Ilu Polaków posiada ubezpieczenie nieruchomości?

Dane za rok 2019, pochodzące z raportu „Dom pod ochroną” przygotowanego przez firmę ARC Rynek i Opinia, pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości wśród Polaków jest całkiem powszechną sprawą. Z badań wynika, że 4 na 5 Polaków posiada ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie mieszkania. Jest to zatem aż 80% spośród badanych osób. Średnia stawka za ubezpieczenie nieruchomości waha się pomiędzy 100 a 200 zł. Warto dodać, że ponad połowa z badanych osób takie ubezpieczenie posiada i opłaca nieprzerwanie od ośmiu lat.

ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie domu i mieszkania – co ma wpływ na wysokość stawki?

Wysokość stawki za ubezpieczenie mieszkania zależy do całkiem dużej liczby czynników. W wielu przypadkach możemy sami zadbać o jej obniżenie – np. montując dodatkowe zabezpieczenia. Warto pomyśleć o tym także na etapie budowy domu – użycie materiałów np. o podwyższonej ognioodporności pozwoli na obniżenie stawki ubezpieczenia. Prześledźmy wszystkie czynniki, które decydują o wysokości stawki za ubezpieczenie mieszkania lub domu. Są to:

  • wartość nieruchomości,
  • kwota ubezpieczenia (wysokość ubezpieczenia),
  • zakres podlegający ochronie – ubezpieczyć możemy nie tylko „mury” (co jest zakresem podstawowym), ale również elementy wyposażenia domu lub mieszkania,
  • konstrukcja budynku, materiały wykonania, standardy wykonania instalacji – im większe bezpieczeństwo gwarantowane przez użyte materiały, tym niższe ryzyko wystąpienia szkód, a tym samym składka może być niższa,
  • zabezpieczenie nieruchomości – każda nieruchomość może być dodatkowo zabezpieczona np. przez alarmy, drzwi i okna antywłamaniowe, domofon, może również znajdować się na strzeżonym osiedlu lub posiadać ogrodzenie; te elementy sprawiają, że wystąpienie niektórych szkód jest mniej prawdopodobne,
  • położenie i lokalizacja nieruchomości – bezpośrednia okolica nieruchomości również ma wpływ na wysokość stawki; dotyczy to zarówno warunków naturalnych (np. bliskość terenu zalewowego), jak i społecznych (np. zwiększony współczynnik przestępczości na danym terenie).

Wybierając ubezpieczyciela, warto porównać co najmniej kilka ofert. Często dobry rozwiązaniem jest skorzystanie z usług banków, które mogą zaproponować usługi kilku, a nawet kilkunastu ubezpieczycieli lub usług agentów ubezpieczeniowych współpracujących z wieloma podmiotami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *