Rozdzielnice i obudowy rozdzielnic – ich charakterystyka i przeznaczenie

Rozdzielnica to pojedyncze urządzenie lub zespół urządzeń elektroenergetycznych, które składają się z aparatury rozdzielczej, sterowniczej, pomiarowej, zabezpieczającej oraz sygnalizacyjnej. Służą one do rozdziału energii oraz łączenia i zabezpieczania obwodów zasilających.

Rozdzielnice powinny wyróżniać się taką budową, która zapewni bezpieczeństwo obsługi oraz komfortową eksploatację. Powinny się również charakteryzować niezawodnością, którą warunkuje przede wszystkim wybór wysokiej jakości aparatów oraz połączeń elektrycznych, a dalej ich precyzyjny montaż. Ponadto, rozdzielnice można klasyfikować ze względu na różne kryteria, w tym przede wszystkim sposób instalacji, rodzaj konstrukcji, miejsce montażu, możliwość przemieszczenia czy też  sposób przyłączania. Wyróżnia się następujące rodzaje rozdzielnic: rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe oraz szafowe.

http://www.rentoria.pl/

Rozdzielnice tablicowe, zwane inaczej modułowymi, są stosowane przede wszystkim w obiektach o charakterze nieprzemysłowym, w tym m.in. w mieszkania, domach jednorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej z odbiornikami jednofazowymi. Ten typ rozdzielnic wykonuje się głównie w formie wnękowej bądź naściennej. Rozdzielnice skrzynkowe są z kolei stosowane w aplikacjach przemysłowych w celu zasilania, zabezpieczania i sterowania odbiorników, w przypadku których prądy robocze nie przekraczają kilkuset amperów. Rozdzielnice szafowe są natomiast montowane w pomieszczeniach, gdzie obciążenia sięgają od kilkuset do kilku tysięcy amperów. Cała aparatura jest najczęściej montowane w pojedynczej szafie lub połączonych zespołach szaf.

Wybierając konkretny rodzaj rozdzielnicy, należy wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość pomieszczenia, warunki eksploatacyjne, typ zasilanych odbiorników, a także znamionowy prąd roboczy i prąd zwarciowy. Ponadto, bardzo duże znaczenie ma również wybór obudowy rozdzielnic, co zależy od materiału z jakiego została ona wykonana, jej klasy izolacyjnej, konstrukcji osłon zewnętrznych, stopnia ochrony czy też odporności na narażenia mechaniczne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *