Profesjonalna serwerownia

Profesjonalna serwerownia, czyli jaka?

Serwerownia, czyli pomieszczenie, które ma zapewnić sprzętowi serwerowemu i sieciowemu, odpowiednie warunki środowiskowe i fizyczne, jest elementem niezbędnym w każdym przedsiębiorstwie, w którym wykorzystuje się sprzęt teleinformatyczny. To miejsce, w którym znajdują się różnego typu urządzenia oraz instalacje, zapewniające efektywne funkcjonowanie całego systemu informatycznego.

Wyposażenie serwerowni

W profesjonalnie wyposażonej serwerowni muszą znaleźć się przede wszystkim obudowy serwerowe. Ich szerokość, głębokość i wysokość jest uzależniona od wielkości danej firmy i serwerowni oraz ilości urządzeń teleinformatycznych, jakie się w niej znajdują.

Szafa teleinformatyczna to kolejny niezbędny przedmiot, jak musi się znaleźć w serwerowni. Jak podaje Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rack): „Szafy rack mają zastosowanie głównie w serwerowniach komputerowych, teletechnice, energetyce a także w studiach nagraniowych oraz pomieszczeniach przemysłowych”. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie sprzętu, praktyczna organizacja okablowania oraz zapewnienie instalacjom prawidłowego chłodzenia.

Przy wyborze konkretnych szaf i obudów bardzo istotną rolę odgrywa również ilość i ciężar sprzętu informatycznego, jaki ma zostać w nich zamontowany.

https://tedegazeta.pl/

Systemy niezbędne w serwerowni

Profesjonalna serwerownia wymaga również zamontowanie odpowiednich systemów, które umożliwią jej prawidłowe funkcjonowanie. Musi się w niej znaleźć system przeciwpożarowy, system bezpieczeństwa fizycznego oraz system kontroli parametrów środowiskowych. Są to systemy odpowiedzialne za wczesne wykrywanie pożaru, ochronę przed wejściem do pomieszczenia osób do tego nieuprawnionych, a także monitorowanie aktualnego stanu instalacji i sprzętu, jaki znajdują się w serwerowni.

Należy podkreślić, iż w przypadku serwerowni zasadniczą kwestią jest użyteczne rozmieszczenie poszczególnych szaf. Dzięki temu będzie to miejsce, które efektywnie spełni swoją funkcję i zagwarantuje niezawodność funkcjonowanie całego systemu informatycznego firmy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *