kompresory tłokowe

Poznajemy rodzaje kompresorów

Kompresory, czasem zwane także sprężarkami, używane są praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Najczęściej można spotkać je w zakładach produkcyjnych i przetwórczych. Jednak dostępne na rynku kompresory różnią się od siebie i mają różne zastosowanie. Jakie są najczęściej stosowane rodzaje kompresorów i czym się charakteryzują? Oto odpowiedzi.

Kompresory tłokowe

Pierwszy rodzaj kompresorów to stosowane w przemyśle kompresory tłokowe. Ich celem jest wytwarzanie sprężonego powietrza zasilającego układy pneumatyczne. Zbudowane są z tłoka umieszczonego w cylindrze, który pracując, wytwarza sprężone powietrze — posiada ono mniejszą objętość, ale większe ciśnienie. Zazwyczaj napędem dla kompresora tłokowego jest silnik elektryczny. Mogą one występować jako kompresory olejowe i bezolejowe.

kompresory tłokowe

Kompresory śrubowe

Kompresory śrubowe to kolejny rodzaj kompresorów stosowany w przemyśle. Ich działanie opiera się na zasysaniu powietrza, które następnie przechodzi przez wirniki śrubowe. Sprężanie powietrza w ten sposób ma charakter ciągły, dzięki czemu zapobiega się skokom ciśnienia. Kompresory śrubowe olejowe są chłodzone olejem, a bezolejowe powietrzem. W nich wirniki sprężarki nie stykają się ze sobą.

Kompresory spiralne

Są one może mniej znanym, ale równie często stosowanym rozwiązaniem. Uznaje się ja za należące do grupy sprężarek wyporowych rotacyjnych. Powietrze sprężone tego typu urządzeniami charakteryzuje się wysoką czystością oraz brakiem zanieczyszczeń, np. pyłami lub cząstkami oleju.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *