zabawki kreatywne

Jak wspierać rozwój dziecka? I dlaczego zabawki kreatywne i twórcze myślenie jest ważne?

Skomplikowany i wielowymiarowy proces rozwoju dziecka potrzebuje stałej stymulacji. Tylko w taki sposób maluch może zdobywać i doskonalić nowe umiejętności. Pamiętajmy, że dla niego wszystko jest nowością, każda czynność, dźwięk, obraz czy faktura. Musi najpierw pojąć, czym to faktycznie jest, a następnie zrozumieć jak się z tego korzysta.

W mózgu maluszka w ciągu każdej sekundy wytwarza się 700 nowych synaps – połączeń pomiędzy neuronami, które pozwalają na nabywanie nowych umiejętności i korzystanie z nich w przyszłości. Intensywność tego procesu kończy się po upływie 5. roku życia i już nigdy nie wraca na tak wysoki poziom.

Jak widać, nie bez kozery dzieci uczą się błyskawicznie i przy tej wiedzy, przysłowie o przesiąknięciu skorupki za młodu, można zupełnie inaczej interpretować. Okazuje się bowiem, że dla dziecka nauka jest czymś naturalnym, niczym oddychanie. Niestety z czasem się to zmienia. Dlatego warto wykorzystywać tę niezwykłą zdolność i ją wspierać. Pomocne będą tutaj zabawki kreatywne.

Zabawki kreatywne i pobudzanie myślenia twórczego

Myślenie kreatywne to wspaniała umiejętność, którą można wykorzystać w każdym aspekcie życia.  Oryginalne myślenie, które nie biegnie utartymi torami, sprawdza się zarówno w życiu codziennym, jak i pracy zawodowej. Ludzie kreatywni to osoby, które nie boją się wyzwań, są wytrwałe w realizacji celów i wierzą w siebie. Życie jest dla nich prostsze. Warto zatem pobudzać w dzieciach myślenie kreatywne.

zabawki kreatywne

W tym celu wystarczy otaczać malucha przedmiotami, które będą go inspirować i mobilizować do wykonywania różnego rodzaju działań. Wspaniałymi zabawkami kreatywnymi dla malutkich dzieci są specjalne maskotki, które skonstruowano w taki sposób, aby stymulować wszystkie zmysły dziecka.

Inne zabawki kreatywne, które swoją nieocenianą funkcję pełnią w sposób całkowicie naturalny, to klocki konstrukcyjne, różnego rodzaju zestawy koralików czy kostek, które pozwalają na swobodne wyrażanie ekspresji twórczej (np. koraliki Beados, kostki Qixels), a także puzzle i wycinanki oraz znane od bardzo dawna – i nadal spełniające swoją rolę – masy plastyczne.

Atmosfera miłości i zabawy twórcze

Rozwój twórczych mocy malucha potrzebuje również zaangażowania ze strony najbliższych. Wsparcie i odpowiednia atmosfera w otoczeniu dziecka odgrywają tutaj zasadniczą rolę. Z obserwacji naukowych wynika, że u dzieci, które czują się kochane i bezpieczne, proces nauki przebiega sprawniej i efektywniej.

Dziecko przez pierwsze kilka tygodni życia reaguje tylko na emocje ludzi z otoczenia. Są jak mały barometr emocjonalny. Te pozytywne wspierają ich rozwój, negatywne blokują. Dlatego dzieci narażone na stres mogą mieć zaburzone procesy poznawcze.

Zabawy, które pobudzą myślenie twórcze u dziecka

Wsparciem dla kreatywności, obok zabawek kreatywnych, są zabawy twórcze, które pobudzają dziecko do myślenia w sposób niestandardowy. Świetną formą takich zabaw są zgadywanki, kalambury, szukanie podobieństw i gra w skojarzenia czy wyszukiwanie niestandardowych zastosowań dla poszczególnych rzeczy. Warto zachęcać malucha do samodzielnego myślenia, pytać go o zdanie. To zbuduje w nim pewność siebie, która pozwoli na swobodne wyrażanie efektów jego kreatywności.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jak wspierać rozwój dziecka? I dlaczego zabawki kreatywne i twórcze myślenie jest ważne?”

  1. Awatar Cobi

    Bardzo dobry wpis! Dodam jeszcze, że klasycznym przykładem zabawek kreatywnych, które nie tylko sprawiają dziecku frajdę i radość, ale też kształtują kreatywność i poprawiają zdolności manualne są różnego rodzaju klocki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *