Firma i BiznesCo to jest faktoring?

4 lata ago3 min
https://i0.wp.com/infoway.pl/wp-content/uploads/2018/11/foty1.jpg?fit=1200%2C557&ssl=1

Faktoring jest coraz szerzej znanym terminem, szczególnie w gronie osób zajmujących się prowadzeniem własnej firmy. Mianem tym można nazwać rodzaj stosunkowo popularnej usługi, dzięki której można zwiększyć elastyczność finansową, bez względu na rodzaj, wielkość i typ działalności przedsiębiorstwa.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, w której faktor nabywa wierzytelności przedsiębiorstwa, zajmuje się finansowaniem oraz zarządzaniem. Faktorant, czyli osoba lub firma korzystają z usługi, w ten sposób może szybko i sprawnie uzyskać środki między innymi z faktur. Nie musi czekać, aż zaległe faktury zostaną opłacone przez klienta, ponieważ środki przekazuje mu faktorant. Usługa pozwala na zwiększenie płynności i elastyczności finansowej każdej firmy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że wyspecjalizowana firma wykupuje faktury od swojego klienta, przekazując mu gotówkę na konto. Od tej pory to w interesie faktora, a nie przedsiębiorcy będzie leżało odzyskanie należności od klientów.

Czy to się naprawdę opłaca?

Usługa jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które borykają się z nagminną niewypłacalnością klientów. Odzyskiwanie pieniędzy z niezapłaconych faktur bywa zajęciem żmudnym i bardzo uciążliwym, generującym dodatkowe koszty. Faktoring poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, daje stały dopływ kapitału obrotowego. Ważne jest również to, że z usługi mogą korzystać niewielkie firmy, które uzyskują w ten sposób szybki dostęp do środków finansowych, co korzystnie wpływa na ich ekonomię.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *