Co to jest faktoring?

Co to jest faktoring?

Faktoring jest coraz szerzej znanym terminem, szczególnie w gronie osób zajmujących się prowadzeniem własnej firmy. Mianem tym można nazwać rodzaj stosunkowo popularnej usługi, dzięki której można zwiększyć elastyczność finansową, bez względu na rodzaj, wielkość i typ działalności przedsiębiorstwa.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, w której faktor nabywa wierzytelności przedsiębiorstwa, zajmuje się finansowaniem oraz zarządzaniem. Faktorant, czyli osoba lub firma korzystają z usługi, w ten sposób może szybko i sprawnie uzyskać środki między innymi z faktur. Nie musi czekać, aż zaległe faktury zostaną opłacone przez klienta, ponieważ środki przekazuje mu faktorant. Usługa pozwala na zwiększenie płynności i elastyczności finansowej każdej firmy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że wyspecjalizowana firma wykupuje faktury od swojego klienta, przekazując mu gotówkę na konto. Od tej pory to w interesie faktora, a nie przedsiębiorcy będzie leżało odzyskanie należności od klientów.

Czy to się naprawdę opłaca?

Usługa jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które borykają się z nagminną niewypłacalnością klientów. Odzyskiwanie pieniędzy z niezapłaconych faktur bywa zajęciem żmudnym i bardzo uciążliwym, generującym dodatkowe koszty. Faktoring poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, daje stały dopływ kapitału obrotowego. Ważne jest również to, że z usługi mogą korzystać niewielkie firmy, które uzyskują w ten sposób szybki dostęp do środków finansowych, co korzystnie wpływa na ich ekonomię.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *