Komputery i InternetNauka informatyki w szkole

4 lata ago3 min
https://i0.wp.com/infoway.pl/wp-content/uploads/2018/11/4.jpg?fit=1200%2C557&ssl=1

Lekcje programowania, podobnie jak wszystkich innych przedmiotów, najlepiej rozpocząć w jak najniższej klasie. Obecnie ten przedmiot jest w programach szkolnych od pierwszej klasy, warto jednak wiedzieć, czego się wasze dzieci uczą.

Pierwsze lata

O ile przedmiot nazywany informatyką zaczyna się faktycznie w pierwszej klasie szkoły podstawowej, o tyle lekcje w trakcie nauczania początkowego mają na celu zaznajomienie dziecka z komputerem i podstawowymi jego programami. Oczywiście, po raz kolejny okazuje się, że programy nie nadążają za tym, co dzieje się w realnym świecie poza szkolnymi murami. Często ośmiolatkowie bardzo dobrze orientują się w podstawach obsługi komputerów i chciałyby po prostu więcej wiedzieć.

Dalsza edukacja

Kolejne lata mogą być owocnymi w rozwijaniu informatycznej pasji wśród dzieci i młodzieży. Mogą, ale nie muszą. Lekcje programowania są tym samym co inne szkolne przedmioty i podlegają tym samym regułom. Pasjonaci nauczyciele są w stanie rozpalić wśród uczniów pęd do wiedzy, kiepscy pedagodzy nie osiągną nic poza stałym zniechęceniem do tego przedmiotu. Tu, niestety, wciąż wiele zależy od przypadku.

Jakie dodatkowe lekcje programowania?

W naszym systemie edukacji częstym rozwiązaniem jest korzystanie z dodatkowych lekcji. Nie dotyczy to przedmiotów maturalnych czy języków obcych, ale także i zawierają się tu także lekcje programowania. Można robić to indywidualnie lub skorzystać z ofert szkół wyższych, które prowadzą tego rodzaju kursy i szkolenia dla dzieci i młodzieży w swoich murach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *