Dofinansowania do działalności gospodarczej lub rolniczej z Unii Europejskiej mogą być świetnym sposobem na start działalności lub częściowe odciążenie finansowe przedsiębiorcy. Czy jednak są to zupełnie darmowe pieniądze spadające z nieba?
Dotacje – nie dla każdego
Aby otrzymać pieniądze z Unii, nie wystarczy chcieć. Są to rzeczywiście bezzwrotne dotacje, które mogą świetnie sfinansować najbardziej podstawowe potrzeby rozpoczynającego działalność młodego przedsiębiorcy, czy wesprzeć podupadającą gałąź gospodarki. Warunek jest jeden – trzeba mieć na to pomysł. Jeśli komukolwiek wydaje się, że są to łatwe pieniądze, które same z siebie wystartują działalność i wspomogą ją, to jest w głębokim błędzie. Dofinansowanie unijne można otrzymać po spełnieniu szeregu warunków formalnych, a także po przedstawieniu konkretnego planu na ich zagospodarowanie. Jeśli przekoloryzujemy we wniosku – będziemy musieli borykać się z konsekwencjami tego postępowania, łącznie ze zwrotem dofinansowania.
Dofinansowanie odebrane w podatkach
Unia jest tworem wielu państw, a nie odrębnym mocodawcą i inwestorem. Pieniądze, które dostajemy w dofinansowaniach unijnych pochodzą tak naprawdę ze składek państw członkowskich. Składki te pobierane są z naszych podatków, opłat rolnych i cukrowych, czy z cła. Co więcej, to my, podatnicy, finansujemy całą machinę biurokracyjną, która decyduje, czy dofinansowanie nam się należy. Tym bardziej należy więc rozważyć, czy na pewno potrzebujemy dofinansowania na swoją działalność.
Dodaj komentarz