Co powinno znaleźć się w profesjonalnej serwerowni?

Co powinno znaleźć się w profesjonalnej serwerowni?

Serwerownia to specjalistyczne pomieszczenie, które zapewnia sprzętowi serwerowemu oraz sieciowemu odpowiednie warunki środowiskowe i fizyczne. Znajdują się w nim profesjonalne urządzenia i instalacje, które mają na celu zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu informatycznego danego przedsiębiorstwa.

Serwerownia – charakterystyka

Serwerownia to pomieszczenie, które należy przede wszystkim wyposażyć w profesjonalne szafy teleinformatyczne  i szafy serwerowe. Szerokość, głębokość, wysokość, a także nośność zamontowanych szaf jest przede wszystkim zależna od specyfiki i wielkości danego pomieszczenia. Ponadto, przy wyborze konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę ilość i ciężar sprzętu, jaki ma zostać w danej szafie zamontowany. Istotą montowania szaf jest przede wszystkim ułatwienie utrzymania sprzętu, usprawnienie komunikacji, praktyczna organizacja okablowania oraz zapewnienie właściwego chłodzenia zamontowanych instalacja.

Z racji warunków środowiskowych panujących w serwerowni, na które składa się duża czystość i wilgotność powietrza oraz odpowiednia temperatura, oraz zastosowania klimatyzacji precyzyjnej, jest to pomieszczenie, które zapewnia dopływ odpowiedniej ilości powietrza o parametrach dostosowanych do wymagań sprzętu teleinformatycznego. Ponadto, w serwerowni musi znajdować się również odpowiednio zaprojektowana instalacja okablowania strukturalnego, która pozwala na efektywną transmisje danych nie tylko w samej serwerowni, ale również poza nią.

http://informowisko.pl/

Co musi mieć każda serwerownia?

  • system przeciwpożarowy, który pozwala na wczesne wykrycie pożaru, w efekcie czego chroni sprzęt przed potencjalnymi skutkami jego wystąpienia,
  • system bezpieczeństwa fizycznego, który chroni serwerownie przed dostaniem się do jego wnętrza osób nieuprawnionych,
  • system kontroli parametrów środowiskowych, który pozwala na monitorowanie stanu poszczególnych instalacji i sprzętu serwerowni.

Bardzo istotne jest umiejętne i przemyślane zaprojektowanie poszczególnych instalacji i systemów, aby serwerownia rzeczywiście efektywnie spełniała swoją funkcję, a jednocześnie zapewniała niezawodność działania całego systemu informatycznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *