światła drogowe

Światła drogowe – co warto o nich wiedzieć?

Często kierowcy nadużywają świateł drogowych, nieświadomie ryzykując otrzymanie mandatu. Kiedy możemy używać świateł długich a kiedy jest to zakazane? Jakie mogą być konsekwencje nadużywania świateł drogowych? Czym tak właściwie są tego typu światła?

Czym są światła drogowe?

Według polskiego kodeksu ruchu drogowego kierowcy posiadają obowiązek całodobowego stosowania świateł mijania. Jeżeli jednak widoczność ulegnie znacznemu pogorszeniu, zwłaszcza na drogach bez oświetlenia, możemy włączyć światła drogowe, często nazywane również długimi. Podstawową funkcją świateł drogowych jest mocne oświetlenie jezdni.  Warto zwrócić uwagę, iż światłą drogowe w takim samym stopniu oświetlają obie strony drogi, a sprawą swojej symetryczności, której nie posiadają światła mijania.

światła drogowe

Światła mijania w krajach europejskich oświetlają mocniej prawą część jezdni, dzięki czemu kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepiani. Długość światła rzucanego przez reflektory mijania to około 40 metrów przed samochodem, w światłach długich ta odległość wzrasta aż do 100 metrów przed pojazdem. Za tak silny, długi snop światła odpowiadają specjalne żarówki. W samochodach starszego typu stosowano żarówki próżniowe o mocy około 700 lumenów, pobierające w granicach 45 watów. Współcześnie produkowane są żarówki halogenowe o mocy przekraczającej 2000 lumenów oraz bardziej oszczędne reflektory ksenonowe o mocy około 3000 lumenów. Coraz częściej stosowane są również żarówki  dwoma włóknami, określane jako H4, w których jedno z włókien działa jako światło mijania podczas wystarczającej widoczności, natomiast kiedy widoczność się pogarsza, dzięki drugiemu włóknu możliwe jest przełączenie reflektorów na światła drogowe.

Kiedy korzystanie ze świateł drogowych grozi mandatem?

Korzystanie ze świateł drogowych wbrew przepisom kodeksu drogowego może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Tak samo jak ma to miejsce choćby w przypadku sygnałów dźwiękowych, świateł drogowych nie można nadużywać. Bezwzględnie nie można włączać długich świateł w dzień, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. Od świtu do zmierzchu należy stosować wyłącznie światła mijania, które nie grożą oślepieniem nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców. Ponadto, światła drogowe nie są przystosowane do pełnienia funkcji dodatkowego oświetlenia w złych warunkach atmosferycznych, w takim wypadku – np. podczas silnych opadów czy mgły, należy dopełnić działanie świateł mijania, światłami przeciwmgłowymi. W trakcie nocnej jazdy należy również zrezygnować z długich świateł jeśli dana droga jest dobrze oświetlona np. latarniami. Okazuje się zatem, że w zasadzie światła długie należy stosować tylko po zmroku, na nieoświetlonych drogach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *