polecane płatki owsiane

Płatki owsiane na odchudzanie

Płatki owsiane powstają z ziaren owsa. Jak się okazuje zboże to posiada wysokie wartości odżywcze. Zawiera bardzo duże ilości rozpuszczalnego błonnika. To dzięki temu płatki owsiane idealnie sprawdzają się w diecie osób, które chcą się odchudzić. Przez wielu dietetyków są polecane płatki owsiane górskie firmy Melvit.

Jak powstają płatki owsiane

Każdy z nas wie, że płatki owsiane powstają w procesie obróbki ziaren owsa zwyczajnego. Na początku ziarna owsa podlegają wstępnemu oczyszczaniu. Następnie poddawane są procesowi prażenia, po którym zostaje usunięta z nich łuska. W kolejny etapie ziarna ponownie są oczyszczane, a na koniec zgniatane i osuszane do uzyskania odpowiedniej wilgotności. Obecnie wytwarzane są na rynku trzy klasy tego produktu spożywczego:

  • Płatki zwykłe – ten rodzaj poddany jest najniższej obróbce hydrotermicznej przez co przygotowując je do spożycia należy je przez jakiś czas gotować
  • Płatki owsiane górskie – cechuje ich większy stopień przetworzenia, niż płatki zwykłe. Aby przygotować z nich posiłek wystarczy je tylko zagotować
  • Błyskawiczne płatki owsiane – odznaczają się wilgotnością poniżej 10%, można je spożywać na zimno

polecane płatki owsiane

Właściwości odżywcze płatków owsianych

Płatki owsiane posiadają szereg pozytywnych właściwości. Zawierają one w swoim składzie: białko, tłuszcze, które są bogatym źródłem NKT jak: kwas linolowy, oleinowy, alfa-linolowy, składniki mineralne (wapń, fosfor, magnez, cynk, żelazo), witaminę E, B1, B6. Płatki owsiane charakteryzują się bardzo dużą zawartością błonnika rozpuszczalnego, który pęczniejąc w jelitach  powoduje zmniejszenie pasażu treści pokarmowej w układzie trawiennym. Poza tym zawierają także formę nie rozpuszczalną tego składnika, która mechanicznie pobudza perystaltykę jelit.

Odchudzanie z płatkami owsianymi

Produkt ten ceniony jest bardzo przez osoby, które się odchudzają i są na redukcyjnej diecie. A to wszystko dzięki zawartości błonnika w płatkach owsianych, zarówno tego w formie rozpuszczalnej jak i nierozpuszczalnej. Błonnik rozpuszczalny przede wszystkim daje uczucie sytości przez dłuższy czas. Spowalnia on także wchłanianie glukozy, zapobiegając skokom glikemii. Posiada on również zdolność łączenia się z kwasami żółciowymi, dzięki czemu nie ulegają one wchłanianiu zwrotnemu, a wątroba uzupełnia ich ilość wykorzystując cholesterol, tym samym wpływając na obniżenie jego stężenia we krwi. Natomiast forma nierozpuszczalna błonnika pobudza perystaltykę jelit. Wchłania on wodę w jelitach, powodując zwiększenie oraz zmiękczenie mas kałowych, prowadząc do regularnych wypróżnień.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *