automatyka w przemyśle

Automatyka w przemyśle – niemożliwa bez sprężarki powietrza

Dzisiaj w zasadzie nie sposób znaleźć zakład przemysłowy, w którym nie wykorzystywano by żadnych urządzeń pneumatycznych. Obecnie pneumatyka jest niezwykle powszechna i odgrywa niebagatelną rolę w automatyce przemysłu. Urządzeniem, bez którego stosowanie rozwiązań pneumatycznych nie byłoby możliwe, jest sprężarka. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Jak działa sprężarka?

Zadaniem sprężarki jest wytworzenie mocy, a następnie dostarczenie jej do odpowiednich urządzeń. Jak jednak do tego dochodzi? Do sprężarki doprowadza się powietrze, którego objętość jest zmniejszana wewnątrz urządzenia dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów. Następnie za pomocą przewodów powietrze jest przenoszone do urządzeń, w których wywołuje ono wysoki moment obrotowy.

High Tech Industrieanlage

Jeżeli chodzi o mechanizmy odpowiedzialne za sprężanie powietrza, są one bardzo zróżnicowane. Wciąż popularne są tradycyjne sprężarki tłokowe. W tym przypadku za sprężenie powietrza odpowiedzialny jest wykonujący ruch posuwisty tłok. Z pewnością jego zaletą jest możliwość ruchu dwukierunkowego. Ponadto, sprężarki tłokowe są wydajne i wytrzymałe. Jednak w zastosowaniu przemysłowym bardzo często spotykane są również modele śrubowe. W tym przypadku objętość powietrza zmniejsza się dzięki obecności dwóch zbliżających się do siebie ruchomych śrub. Warto wspomnieć również o modelach spiralnych, czyli takich, w których porusza się tylko jedna śruba, natomiast druga pozostaje nieruchoma. Sprężarki tego typu uważa się za szczególnie innowacyjne i nowoczesne, choć ich ocena zależy również od wyboru konkretnego modelu.

Podłączenie zbiornika do sprężarki

W towarzystwie sprężarki często spotykane są również zbiorniki powietrza. Jaki jest cel ich stosowania? Zadaniem zbiorników jest  gromadzenie powietrza na wypadek zatrzymania sprężarki lub jej niewystarczającej wydajności. Warto w tym miejscu zauważyć, że wiele sprężarek nie jest zdolnych do nieprzerwanej pracy, natomiast w niektórych zakładach pracy dostęp do sprężonego powietrza nie może zostać przerwany. Montuje się zatem zbiornik, który jest wypełniany podczas mniejszego zapotrzebowania urządzeń pneumatycznych na powietrze sprężone. W późniejszym czasie, gdy zapotrzebowanie wzrasta, lub sprężarka nie jest zdolna do pracy, możliwe jest wykorzystanie zgromadzonego powietrza. Bardzo ważny jest wybór sprężarki i zbiornika o odpowiedniej objętości, która zapewni stałe zasilanie maszyn i urządzeń obecnych w danym zakładzie przemysłowym. Z pewnością automatyka w przemyśle na dzisiejszym poziomie nigdy nie byłaby możliwa bez sprężarek oraz zbiorników powietrza.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *