systemy wentylacyjne

Rodzaje i zastosowanie systemów wentylacyjnych

Każdy budynek mieszkalny musi posiadać odpowiednio dobrany i zainstalowany system wentylacyjny. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za komfort mieszkańców oraz warunki, w jakich przebywają.

Po co stosuje się systemy wentylacyjne?

Przeciętny człowiek rzadko zastanawia się nad składem powietrza w pomieszczeniu, w którym spędza czas. Tymczasem ma on ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie, a nawet zdrowie! Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla i pary wodnej powoduje bóle głowy, choroby układu oddechowego oraz alergie. Nadmierna wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni, grzybów, kurzu oraz roztoczy. Dodatkowo w budynku mogą pojawić się rozmaite zanieczyszczenia, sierść, pyłki oraz dym, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do nowotworów! To oczywiste, że nie mamy ochoty tego wszystkiego wdychać, a dodatkowo nie chcemy, by powietrze o nie najlepszym składzie niszczyło nasze ściany lub meble. Właśnie dlatego w budynkach stosuje się systemy wentylacyjne, które zapewniają właściwą wymianę powietrza, zastępując to „zużyte” czystym i świeżym.

systemy wentylacyjne

Dobry system wentylacyjny to sposób na wysoką jakość powietrza we wnętrzach, optymalny mikroklimat, zmniejszenie emisji hałasu, obniżenie wydatków na ogrzewanie, brak przeciągów, usuwanie przykrych zapachów powstałych podczas różnych czynności domowych (np. woni smażenia lub dymu papierosowego), a także wolność od pleśni, grzybów i szkód związanych z wilgocią.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest wentylacja naturalna, czyli wykorzystująca prawo grawitacji oraz różnicę gęstości powietrza o różnych temperaturach. Drugi to wentylacja mechaniczna, która wykorzystuje silnik elektryczny i napędzany nim wentylator. Jej odmianą jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, wyposażona w rekuperator, który odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Kolejnym typem jest wentylacja wyporowa, która dzieli pomieszczenie na dwie strefy (dolną i górną), a następnie zachowuje dobry skład powietrza w miejscach, z których korzystają użytkownicy, zaś zanieczyszczenia umieszcza pod sufitem. Wentylacja mieszająca rozcieńcza nieczyste powietrze, mieszając je z czystym i wyrzucając na zewnątrz oraz wwiewając czyste do środka. Natomiast wentylacja hybrydowa łączy zasady działania wentylacji mechanicznej i naturalnej, korzystając z obu tych systemów na zmianę, w zależności od potrzeb.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *