Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest obecnie niezwykle prosta i możesz tego dokonać praktycznie bez wychodzenia z domu. Nadal jednak podczas procedury rejestracyjnej zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy regularnie popełniają te same błędy. Co to za błędy i jak możesz ich łatwo uniknąć?
Popularność spółek z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejsza spółka prawa handlowego spośród wszystkich rodzajów spółek zakładanych w Polsce. Na jej ogromną popularność wpływają m. in. niewielkie ograniczenia, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej samodzielnie lub z udziałem wspólników, a także stosunkowo niewielkie wymagania względem posiadanego kapitału zakładowego (wystarczy 5 tys. zł). Nie bez znaczenia pozostaje również i to, że od jakiegoś czasu spółkę z o.o. założyć można bez wychodzenia z domu, całkowicie przez internet. Niestety, nawet tak przyjazna i uproszczona procedura może sprawiać pewne trudności. Jakie błędy najczęściej są popełniane w jej trakcie?
Rejestracja spółki z o.o. w internecie
Rejestracja spółki z o.o. dokonywana jest za pośrednictwem internetu i odbywa się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości za pomocą wzorca umowy S24. W trakcie rejestracji bardzo ważne jest zachowanie uwagi przy wypełnianiu formularzy, gdyż nawet najmniejszy błąd może zakończyć się odrzuceniem wniosku. A błędów tych nie brakuje. Zwykle dotyczą one:
- nieprawidłowej nazwy firmy (nazwa wprowadza w błąd co do przedmiotu działalności spółki, jest podobna do już istniejącej),
- wpisywania formy prawnej w niewłaściwym polu,
- wyboru niewłaściwego wydziału KRS (wniosek trzeba złożyć w sądzie właściwym dla siedziby rejestrowanej spółki),
- nieprawidłowych dane osobowe wspólników i członków zarządu (chodzi tu głównie o szczegóły w rodzaju numeru mieszkania czy drugiego imienia),
- niedopilnowania terminów (brak umowy spółki w czasie 7 dni od dnia jej zawarcia),
- nieprawidłowe pełnomocnictwo.
Środki na „przyśpieszenie” biznesu
Rejestracja spółki z o.o. jest nie tylko wygodna, ale również przynosi realne korzyści finansowe, gdyż w ten sposób nie musisz zawierać umowy w formie aktu notarialnego. Nadal jednak z uruchomieniem własnej działalności gospodarczej wiązać się będą konkretne koszty. Jak je pokryć? Choćby dzięki pożyczkom unijnym oferowanym przez BKG i udzielanym przy współpracy wybranych instytucji finansujących. Tego rodzaju wsparcie jest często najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla początkują biznesmenów.
Dodaj komentarz