Dobrze uszczelniony i ocieplony dom jest sprawą pierwszorzędną. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów zapewniających właściwą izolację. Popularna w tym zakresie jest oferta producenta Selena. Jednym z nich są pianki poliuretanowe. Wśród wielu rodzajów trzeba wybrać ten odpowiadający naszym wymaganiom. Należy zapoznać się z właściwościami różnych propozycji.
Zastosowanie pianki poliuretanowej
Poliuretan posiada w swoim składzie izolacyjanian oraz poliol, które właśnie dają właściwości izolacyjne. Powstała pianka posiada bardzo dobre parametry termiczne. Jest odporna na wysokie i bardzo niskie temperatury. Dzięki temu zastosowanie pianek poliuretanowych jest szerokie. Kolejną ich zaletą jest doskonała przyczepność, również do powierzchni pionowych i poziomych. Pianka tworzy porowatą powierzchnię.
Rodzaje pianki poliuretanowej
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pianek o otwartej i zamkniętej strukturze komórek. Pianki o otwartej strukturze komórek stosowane są głównie do ocieplenia wnętrza pomieszczeń, dachu. Oprócz izolacji, pianki te podnoszą komfort akustyczny pomieszczeń. Mają one bowiem wysoki współczynnik tłumienia hałasu.
Pianki zamknięto komórkowe mają wysoką odporność na wodę, są bardziej wytrzymałe oraz sztywne. Znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków. Służą do izolacji ścian fundamentowych, zewnętrznych, dachów, stropów oraz podłóg. Bardzo często służą również do izolacji budynków przemysłowych, produkcyjnych, chłodni czy ociepleń hal. Bardzo poręczna okazuje się pianka poliuretanowa w sprayu.
Można również wyróżnić pianki jednoskładnikowe, które wykorzystywane są w pomieszczeniach, gdzie występuje swobodny przepływ powietrza. Szybciej w tym przypadku następuje utwardzenie pianki, jeśli jest wyższa wilgotność powietrza oraz temperatura. Inaczej jest w przypadku pianek dwuskładnikowych, które utwardzają się chemicznie.
Dodaj komentarz