Zmniejszająca się dostępna przestrzeń budowlana, zwłaszcza na terenie miast czy w rejonach o ścisłej zabudowie, wymaga zastosowania rozwiązań, które pozwalają zabezpieczyć okoliczne budynki czy infrastrukturę, przed efektami prowadzenia głębokich prac ziemnych.
Zabezpieczenie ścian wykopów ma również znaczenie dla pracowników. Chroni ono przed osuwiskami. Kiedyś, gdy można było prowadzić prace fundamentowe na tak zwany rozkop, nie zachodziła potrzeba stosowania różnego rodzaju ścian oporowych czy grodzic. Zmiana technologii budowania i stawianie konstrukcji, których fundamenty są głęboko osadzone w ziemi, zmieniły całkowicie sposób realizacji przedsięwzięć budowlanych.
Wykopy pod fundamenty są stosowane praktycznie przy każdej inwestycji budowlanej, jednak w zależności od rodzaju stawianych konstrukcji, różnią się ich głębokości, a tym samym sposoby, za pomocą których następuje zabezpieczenie ścian wykopów.
Wykopy fundamentowe – rodzaje zabezpieczenia
W przypadku stawiania dużych konstrukcji czy budowania dróg albo magistrali kolejowych, prace ziemne prowadzone są na dużych głębokościach. Dzieje się tak z konieczności głębokiego osadzenia całej konstrukcji. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba stosowania zabezpieczenia ścian wykopów. To jakie dokładnie rozwiązanie technologiczne zostanie zastosowane, zależy od wielu czynników.
Najważniejsze są uwarunkowania geotechniczne, jakie panują w danym miejscu. Czyli przede wszystkim materiał podłoża np. piasek albo glina, głębokość, na jakiej występują w danym miejscu wody gruntowe – przy wodach stojących dość wysoko konieczne jest nie tylko odwadnianie wykopów budowlanych, ale także budowanie ścianek szczelnych. Znaczenie ma także to, czy w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się inne budynki lub konstrukcje, które trzeba zabezpieczyć.
Profesjonalne zabezpieczenie wykopów za pomocą ścian oporowych czy szczelnych polega z reguły na stawianiu konstrukcji palisadowych z pali betonowych, metalowych lub z mikropali. Rozróżnia się w tym grodzice tymczasowe, które są usuwane po zakończeniu prac oraz grodzice stałe, które wchodzą w skład konstrukcji.
Zabezpieczenie ścian wykopów dla przemysłowych, kolejowych i mieszkaniowych inwestycji wykonuje firma Aarsleff, która zrealizowała m. in. budowę fundamentów pod Stadion Narodowy i przekop pod Wisłą oraz wiele innych, dużych i trudnych pod względem technologicznym inwestycji.
W przypadku głębokich wykopów warto korzystać z firmy o dużym doświadczeniu, która dobierze odpowiednie rozwiązania, zarówno w pełni bezpieczne, jak i zoptymalizowane pod względem finansowym. Firma Aarsleff działa na terenie całego kraju. Ma swoje siedziby m. in. w Warszawie (Mazowieckie, Łódzkie), Krakowie (Małopolskie, Świętokrzyskie), Katowicach (Śląskie, Opolskie) czy Gdańsku (Pomorskie, Kuj.-Pomorskie).
Dodaj komentarz