Faktoring dla mikrofirm

Faktoring dla mikrofirm. Czym jest i na czym polega jego atrakcyjność?

Jak pokazują najnowsze statystyki, przeciętny polski przedsiębiorca na opłacenie faktury przez kontrahenta czeka ok. 3 miesięcy. Praktyki te sprawiają, że aż 23% należności w polskim biznesie to należności przeterminowane. Problem z nimi ma niemal 41% wszystkich naszych firm. Zarówno tych największych, jak i najmniejszych. Nic więc dziwnego, że faktoring, w tym faktoring dla mikroprzedsiębiorstw, gwałtownie zyskuje na znaczeniu.

Rynek faktoringu w liczbach

Wzrost zainteresowania faktoringiem widoczny jest doskonale na przykładzie wykresów obejmujących sumy obsługiwane w ostatnich latach przez firmy faktoringowe. W 2015 roku przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskim Związku Faktoringu obsłużyły znacznie ponad 7 tys. klientów, przy czym zaledwie dwa lata później liczba klientów polskich firm faktoringowych przekroczyła już 9 tys. W roku 2017 obroty na rynku faktoringu osiągnęły poziom 185 mld zł, czyli o 17% więcej, niż miało to miejsce w roku poprzednim. Obroty te powstały z obsługi ponad 10,2 mln faktur wystawionych na różne sumy. Jak widać na przedstawionych przykładach, faktoring zyskuje na znaczeniu z każdym kolejnym rokiem i coraz więcej firm przejawia zainteresowanie tego typu usługą. Coraz częściej pytają o nią małe oraz mikroprzedsiębiorstwa.

Faktoring dla małych i nowych firm

Kiedy faktoring po raz pierwszy pojawił się na polskim rynku, kojarzony był praktycznie wyłącznie z największymi przedsiębiorstwami. Wynikało to z kilku różnych przyczyn. Przede wszystkim faktoring był usługą nową i nieznaną, przez co średnie i małe przedsiębiorstwa w obawie przed możliwym ryzykiem nie korzystały z niej, obserwując jedynie, jak poradzą sobie z nią największe koncerny. Bardzo szybko jednak okazało się, że to właśnie mali przedsiębiorcy czerpać mogą najpoważniejsze korzyści z faktoringu. Dlaczego?

Firmy faktoringowe
Firmy faktoringowe

Opóźnienie wpływu środków z faktury jest zjawiskiem trudnym dla każdej firmy, jednak największe i najsilniejsze przedsiębiorstwa są sobie w stanie z tym doskonale poradzić. Nieopłacone faktury nie stanowią dla nich zagrożenia i nie oznaczają natychmiastowej utraty płynności finansowej. Tymczasem im mniejsza firma, tym większe problemy sprawiają nieterminowi kontrahenci. W przypadku małych i mikroprzedsiębiorstw jedna nieopłacona faktura na dużą sumę pieniędzy może zachwiać funkcjonowaniem całej firmy.

Faktoring dla mikrofirm

Mikrofaktoring, czyli faktoring dla mikroprzedsiębiorstw, stał się popularny po wkroczeniu na rynek tzw. FinTechów, czyli firm łączących w swojej działalności zaawansowane technologie z usługami finansowymi. Firmy tego typu przejęły klientów, którzy nie znajdowali się w kręgu zainteresowania banków i zaoferowały im bardzo profesjonalną obsługę. Dzięki faktoringowi dla mikrofirm wszystkie nowe i małe firmy zyskały możliwość finansowania swojej działalności w sposób o wiele atrakcyjniejszy niż dotychczas. Zamiast udawać się po pomoc do firm pożyczkowych, mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z usług firm faktoringowych, które są w stanie zapewnić im finansowanie z zaległych faktur bez zbędnych procedur i na wyjątkowo korzystnych warunkach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *