Ziarna soczewicy posiadają wiele wartości odżywczych, a także właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim zawiera dużo białka, które może być alternatywą dla białka zwierzęcego. Jest również źródłem ważnego dla serca potasu, a także kwasu foliowego niezbędnego w trakcie ciąży. Poznajmy więc właściwości soczewicy oraz która jest najlepsza – soczewica czerwona, żółta czy zielona?
Właściwości soczewicy
Soczewica, ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych takich jak dobrze przyswajalne białko obniżające ciśnienie krwi, a także potasu i kwasu foliowego. Soczewica zawiera również taniny – związki chroniące organizm przed nowotworami spowalniając podział komórek nowotworowych.
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów soczewicy, które nieznacznie różnią się od siebie pod względem kaloryczności oraz zawartości składników odżywczych. Jednakże i tak najzdrowsze są kiełki soczewicy.
Czemu zapobiega soczewica?
Soczewica zawiera niską ilość sodu oraz jest doskonałym źródłem potasu. Taki zestaw wspomaga leczenie i profilaktykę nadciśnienia tętniczego. Ponadto zwiera dużą ilość błonnika, który redukuje zły cholesterol we krwi. Spożywanie soczewicy pomaga także w leczeniu anemii. Warto także wspomnieć, że soczewica zawiera żelazo, a także kwas foliowy i witaminę B12.
Rodzaje soczewicy i co z nich zrobić?
Soczewica czerwona – jest najpopularniejsza na rynku, czyli pozbawiona łupiny soczewica brązowa. Łatwo się rozgotowuje, przez co jest idealnym składnikiem zup. Należy również podkreślić, że nie wymaga dodatkowego, wcześniejszego namaczania.
Soczewica zielona – ma bardzo delikatny smak, a po ugotowaniu nie rozpada się i zachowuje sypkość. Idealnie nadaje się do past lub farszów do pierogów czy też krokietów. Doskonale komponuje się również z sałatkami.
Soczewica żółta – wyróżnia ją również delikatny smak podobnie jak odmiana zielona, łatwo rozpada się po ugotowaniu, przez co często wykorzystywana jest do zup.
Soczewica brązowa – charakteryzuje się bardzo wyrazistym smakiem. Zazwyczaj często wykorzystuje się ją do wegetariańskich pasztetów oraz pieczywa. Wiele osób stosuje ją do kotletów mielonych oraz gulaszów.
Na rynku dostępna jest także soczewica czarna przypominająca kawior. Często wykorzystywana jest do pikantnych zup oraz przekąsek. W sklepach można czasami dostać także soczewicę koralową i pomarańczową.
Soczewicę można przechowywać przez cały rok. Niemniej jednak przez ten czas jej kolor może ulegać zmianie. Niemniej jednak jej smak i właściwości odżywcze nie ulegają degradacji. Ugotowana soczewica w lodówce może być przechowywana tydzień.
Dodaj komentarz