Olbrzymia dostępność wszelkich płynów, części i środków konserwujących do pojazdów sprawia, że wybór odpowiedniego produktu bywa bardzo trudny. Podobnie jest z olejami silnikowymi, o których kierowcy często wiedzą zbyt mało, aby dokonać właściwego wyboru. Dzisiaj oleje różnią się pod względem wielu parametrów. Najważniejszego wyboru dokonuje się jednak pomiędzy płynami mineralnymi i syntetycznymi.
Czy to, co naturalne, zawsze jest lepsze?
Powszechnie uważa się, iż im bardziej dany produkt jest naturalny, tym lepiej. Być może stwierdzenie to jest prawdziwe dla przemysłu spożywczego, jednak na pewno nie dla branży motoryzacyjnej. Oleje syntetyczne są powszechnie uważane za najlepsze. Powstają poprzez syntezę chemiczną według zaplanowanego projektu, zakładającego otrzymanie najlepszych możliwych właściwości produktu końcowego. Producent decyduje o parametrach oleju, czyniąc go rzecz jasna skutecznym zabezpieczeniem silnika. Ponadto, syntetyczne oleje silnikowe są o wiele odporniejsze na zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne. Przede wszystkim nie tracą swoich zadowalających właściwości mimo nawet najbardziej gwałtownych zmian temperatury powietrza. Również zanieczyszczenia przedostające się do silnika nie są dla nich zagrożeniem. Są to oleje długowieczne, dlatego mimo wyższej ceny, zwykle ich zakup okazuje się korzystniejszy niż nabycie olejów naturalnych.
Oleje naturalne, zwane też mineralnymi, to płyny, które powstają wskutek destylacji ropy naftowej. Całkowicie naturalne oleje są pozbawione jakichkolwiek dodatków. Oleje te sprawdzają się w przypadku starszych pojazdów, dla których są płynami zalecanymi przez producentów. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych, po prostu nowocześniejszych pojazdów, brak odpowiednich dodatków w oleju silnikowym może być wręcz zabójczy. Ażeby uniknąć uszkodzeń cylindrów czy tez przegrzania któregoś z elementów, w przypadku nowych, wydajnych silników należy korzystać z bardziej zaawansowanych technologicznie olejów silnikowych.
Rozwiązanie kompromisowe
Pomimo niewątpliwej przewagi olejów syntetycznych, wciąż nie brakuje zwolenników płynów mineralnych, którzy doceniają ich naturalność oraz niską cenę. Często nie chcą oni korzystać z całkowicie syntetycznych płynów. Alternatywne rozwiązanie stanowią w takim przypadku półsyntetyczne oleje silnikowe. Pierwsze etapy powstawania olejów tego rodzaju są identyczne jak dla płynów mineralnych. Jako bazę wykorzystuje się tutaj ropę naftową, jednak w przeciwieństwie do olejów mineralnych, produkty półsyntetyczne posiadają dodatki, mające na celu poprawić ich parametry.
Dodaj komentarz