Posiadanie kominka to marzenie wielu osób szczególnie w sezonie zimowym, gdy temperatura spada, a pogoda nie zachęca do wyjścia. Leniwe popołudnie spędzone przy ciepłym palenisku oraz w otoczeniu najbliższych są synonimem relaksu i odprężenia. Niektórzy jednak stawiają na walory dekoracyjne kominka, dlatego w zależności od funkcji jaką ma pełnić, mamy do wyboru paleniska otwarte lub tradycyjne wkłady kominkowe. Który wariant jest korzystniejszy?
Kominek otwarty jako element dekoracyjny
Podjęcie decyzji o budowie kominka musi być dobrze przemyślana, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, której nie da się tak łatwo zmienić. Przede wszystkim trzeba określić, jaką funkcję ma pełnić kominek w domu, gdyż nowoczesne wkłady kominkowe mogą być wykorzystywane jako dodatkowe źródło energii. W przypadku kominków otwartych należy liczyć się z tym, że nie wyróżniają się wysokimi parametrami grzewczymi i nie sprawdzą się do dogrzewania pomieszczeń. Ich główną zaletą jest to, że prezentują się niezwykle okazale, dlatego na taki wariant najczęściej decydują się osoby, którym zależy na dodatkowym elemencie dekoracyjnym, który podkreśli charakter wnętrza. Nie oznacza to, że kominek otwarty nie będzie oddawał ciepła, a jedynie ładnie wyglądał. Otwarte palenisko w naturalny sposób jest w stanie ogrzać niewielkie pomieszczenie, a z pewnością stworzy w nim niepowtarzalną atmosferę i umożliwi relaks przy klimatycznych płomieniach ognia. Taki kominek będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli zamierzamy w nim palić okazjonalnie i zależy nam głównie na stworzeniu przyjemnego klimatu w pokoju.
Zamknięty wkład kominkowy jako źródło energii
Jeżeli decyzja o budowie kominka podjęta jest z zamiarem praktycznego wykorzystania paleniska, niezastąpiony będzie zamknięty wkład kominkowy. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kominków, które mogą służyć do dogrzewania pomieszczeń lub stanowić główne źródło ciepła w całym budynku. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wykorzystywane są również do dogrzewania wody użytkowej i rozprowadzania jej do grzejników, co pozwala zwiększyć oszczędności ponoszone na opał w sezonie zimowym. Kominek zamknięty jest bardziej wydajny niż otwarty, gdyż zużywa mniej opału, a oddaje dużo więcej energii do pomieszczeń. Poza tym jest bezpieczniejszym wariantem ze względu na to, że ogień jest zamknięty we wkładzie kominkowym, co nie stwarza ryzyka zaprószenia go, tak jak w przypadku paleniska otwartego. Kominki zamknięte dostępne są w wielu stylach wykończenia, dlatego nie można im również odmówić walorów estetycznych.
Co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który wariant jest lepszy, gdyż wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć montując kominek w domu. Oba rozwiązania bez wątpienia stworzą w pomieszczeniu przyjemny klimat, jednak różnią się od siebie parametrami grzewczymi. Kominki otwarte są mniej ekonomiczne, jednak dają możliwość bezpośredniego obcowania z ogniem, natomiast wkłady kominkowe zamknięte stwarzają więcej możliwości aranżacyjnych i pozwalają zredukować koszty ogrzewania. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Dodaj komentarz