Jak powstał pendrive?

Jak powstał pendrive

Przenośna pamięć jest jednym z wynalazków, które znacząco ułatwiły nam życie. Zastanawialiście się kiedyś jak powstała?

Wszystko zaczęło się w Japonii od dr Fujio Masuoka, który pracował w firmie Toshiba i który jak widać, miał świetny pomysł. Pewnie sobie usiadł i pomyślał „Wow, chciałbym mieć mini dysk”, stworzył schematy dla dwóch rodzajów pamięci. NAND oraz NOR, tej pierwszej używamy w pendrivach oraz dyskach SSD, druga z nich była przydatna w urządzeniach z wgranym na stałe firmwarem. Niestety przez kolejne kilka lat była to tylko ciekawostka.

Po kilku latach firma INTEL stwierdziła, że przenośna pamięć ma w sobie to „coś”. Wprowadziła do masowej produkcji pamięci typu NOR, a niedługo później również pamięci NAND.

Kiedy powstał pierwszy mini dysk czyli pendrive?

Pierwsza przenośna pamięć podłączana za pomocą USB powstała w roku 1999, a do sprzedaży została wprowadzona w 2000 roku. W tamtych czasach pendrive mógł zmieścić raptem 8MB danych, a więc więcej niż mieściło się na dyskietkach. Ludzie od marketingu od razy wychwycili, że produkt ma potencjał, co rozpętało wojny patentowe na całym świecie. Było to niezwykle dobre dla konsumenta czyli kupującego ponieważ każda z firm musiała walczyć o klienta, czyli robić obniżki cenowe.

Jakim cudem mini dysk może w obecnych czasach pomieścić nawet kilkaset gigabajtów pamięci?

Wszystko zawdzięczamy wynalezieniu standardu USB 2.0, które pozwoliło na przechowywanie na przenośnej pamięci systemów operacyjnych jak i dużych porcji danych. Obecnie używamy standardu USB 3.0, dzięki któremu nasze dane przesyłane są z dużą prędkością.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *