Decydując się na instalację sieci audio w swoim domu, warto skupić się nie tylko na ogólnym projekcie, ale także poświęcić trochę czasu nad wyborem gniazd głośnikowych. Te niewielkie elementy elektroinstalacyjne wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę w jakości odbioru sieci audio. Na rynku dostępne są gniazda głośnikowe różnego typu, które mają znaczenie funkcjonalne, estetyczne i techniczne. Ze względu na to, że ceny są dość zróżnicowane, warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z parametrami gniazd głośnikowych, aby wybrać te zoptymalizowane pod konkretny sprzęt audio.
Podział gniazd głośnikowych ze względu na montaż
Zastanawiając się nad wyborem gniazd głośnikowych, pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim estetykę wykonania. W sprzedaży dostępne są gniazda podtynkowe i natynkowe, które nie różnią się od siebie parametrami technicznymi oraz jakością dźwięki, jednak mają duże znaczenie w wyglądzie pomieszczenia. Gniazda głośnikowe podtynkowe to idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na estetycznych wnętrzach. Ze względu na to, że cała puszka znajduje się pod tynkiem, wszystkie kable schowane są w ścianie, co nie zaburza aranżacji całego wnętrza.
Gniazda głośnikowe natynkowe zapewniają taką samą jakość dźwięku jak ich podtynkowe odpowiedniki, jednak ze względu na widoczność kabli, nie można w ich przypadku mówić o jakiejkolwiek estetyce. Gniazda głośnikowe natynkowe poleca się osobom, które często zmieniają sprzęt audio, gdyż nie wymagają szeroko zakrojonych prac z tym związanych. Gniazda głośnikowe podtynkowe, ze względu na umiejscowienie całej zawartości w ścianie, mogą sprawić problem, jeżeli chcemy wymienić sprzęt. Wymaga to skomplikowanych prac związanych z dostaniem się do wnętrza ściany i podłączeniem nowych urządzeń.
Gniazda głośnikowe i rodzaje podłączeń
Najczęściej stosowanym gniazdem audio jest to wyposażone we wtyki bananowe. Ze względu na możliwość dowolnego podłączenia, bananowe gniazda audio sprawdzą się zarówno w domowej sieci, jak i rozbudowanej instalacji audio na potrzeby komercyjne. Innym rodzajem gniazd głośnikowych do florboxów są te na wtyki szpilkowe. Poleca się je do montażu w przypadku sieci audio o niskiej mocy, niewymagającej zastosowania specjalistycznego osprzętu elektroinstalacyjnego.
Cena gniazd głośnikowych
Cena gniazd audio waha się między sobą w zależności od tego, na jaki rodzaj osprzętu się zdecydujemy. Jeżeli dysponujemy sprzętem o przeciętnej mocy, nie warto inwestować w profesjonalne gniazdo głośnikowe do florboxów do podłączenia specjalistycznego systemu audio. Bananowe gniazdo audio z pewnością sprawdzi się w przypadku standardowej instalacji w domu, należy tylko się zastanowić nad estetyką wnętrz. Gniazda głośnikowe podtynkowe są nieco droższe, jednak nie da się im odmówić zastosowania rozwiązań, które mają wpływ na wygląd pomieszczenia.
Dodaj komentarz