Przeglądając oferty poszczególnych sklepów z meblami, możemy napotykamy dwa rodzaje mebli, które na pierwszy rzut oka różnią się tylko nazwą – komody i kredensy. Jedne i drugie są meblami skrzyniowymi, posiadają podobny kształt i zbliżoną wielkość. Czy jednak aby na pewno wybór pomiędzy nimi nie ma większego znaczenia?
Komody i kredensy
Niemal każdy internetowy sklep z meblami o odpowiedniej renomie posiada w swojej ofercie nie tylko dostosowane do ogólnego przeznaczenia szafki, ale też komody i kredensy. Pozornie są to meble niemal identyczne. Posiadają wiele cech wspólnych. Łączy je między innymi to, iż należą do mebli skrzyniowych, zwykle są masywne, niezbyt wysokie i posiadają wyraźne walory estetyczne. W rzeczywistości jednak fani meblarstwa i aranżacji wnętrz są w stanie wymienić szereg różnic dzielących oba te meble oraz – co więcej – wskazać odmienne role, jakie pełnią w aranżacji wnętrz. Różnice te, jak się okazuje, warto jest poznać przed dokonaniem zakupu, ponieważ mogą ona rzutować na użytkowanie i funkcjonalność mebla.
Do czego służy komoda?
Komoda ewoluowała z prostej skrzyni, w której przechowywano niegdyś praktycznie każdy rodzaj dobytku, jednak przede wszystkim służyła do przechowywania ubrań. Funkcja ta przeszła ze skrzyni na komodę i stała się głównym wyznacznikiem budowy mebla. Chodzi tu zarówno o dobór materiałów, rozmiar, kształt czy ewentualne zdobnictwo.
Komody jako takie pojawiły się już w XVII wieku i aż do wieku XX zaliczane były do najważniejszych mebli w każdym domu. Ich posiadanie świadczyło o statusie i podkreślało stan majątkowy gospodarza. W wieku XX na jakiś czas zostały wyparte przez wielofunkcyjną zabudowę ścian (tzw. meblościanki), jednak w ostatnich latach znów wracają do łask. Ze względu na swoje przeznaczenie, komody muszą być meblami pojemnymi i oferującymi łatwy dostęp do każdej części mebla. Rzadko jednak zmuszone są do dźwigania takiego obciążenia, jak w przypadku kredensów. Dlaczego?
Jakie przeznaczenie ma kredens?
Kredens, podobnie jak komoda, jest meblem skrzyniowym i również wyewoluował z prostej skrzyni. W odróżnieniu jednak od komody, jego przeznaczeniem od zawsze było przechowywanie zastawy kuchennej, sztućców, a nawet tych produktów żywnościowych, które nie wymagały niskich temperatur.
Zdaniem historyków kredensy są starsze od komód o dobre 200 lat, co przełożyło się też na ich wyraźnie większą popularność. Posiadanie kredensu w jadalni należało do dobrego tonu i w każdym szanującym się domu musiał stać co najmniej jeden kredens. Jeden, gdyż drugi, już mniej ozdobny, często ustawiano w samej kuchni.
Ponieważ składające się często z kilkudziesięciu sztuk komplety zastaw stołowych i sztućców nie należały nigdy do lekkich elementów wyposażenia stołowego, kredensy od zawsze musiały charakteryzować się solidną budową i trwałością elementów ruchomych. Do dzisiaj, wybierając kredens, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zamontowanych prowadnic i pracę utrzymywanych przez nie szuflad. Przy zbyt słabej budowie tych elementów, obciążona szuflada może się zwyczajnie zarwać.
Dodaj komentarz